Strakapoud velký (Dendrocopos major) je nejběžnějším šplhavým ptákem vyskytujícím se na území ČR. Jedná se o typického obyvatele lesa, známého především díky charakteristickému „bubnování“ do kůry stromů nebo na plechové části staveb. Černobílý strakatý pták, velikosti přibližně kosa, o váze 65–100 g, délce těla kolem 23 cm a s rozpětím křídel asi 47 cm. Stejně jako ostatní šplhaví ptáci má silný zobák a dlouhý vymrštitelný jazyk. Prsty na noze jsou uzpůsobeny šplhání – dva prsty směřují dopředu a dva dozadu, podobně jako u papoušků.
O hnízdní dutině tohoto šplhavce jsem věděl už od loňského roku, kdy jsem se k focení bohužel nedostal. Letos jsem s tím už počítal a byl jsem u celého hnízdění. První fotky, co vznikly, jsou víceméně zvykací, kdy jsem nechtěl strakapouda rušit a sledoval jsem, co bude dělat v mé přítomnosti, jestli mu budu vadit, když jsem schovaný v maskovací síti nebo jestli bude nutné použít stan. Byl jsem schován přes cestu asi 12m od dutiny.
Poté, co jsem zjistil, že mu nikterak nevadím (dutina je u celkem frekventované lesní cesty), jsem se začal přibližovat blíž.
Po asi čtvrté až páté návštěvě si mne strakapoudí pár už absolutně nevšímal a věnoval se plně krmení svého dorostu.
Při mé poslední návštěvě už malí koukali z dutiny a čekali na krmení.
Strakapoud při krmení
Kamarád Jirka natočil z této akce krátké video, které najdete na jeho stránkách.
Nakonec jsem letos objevil ještě další dvě dutiny, přičemž u jedné by se dalo také fotografovat a další dvě místa, kde byli mladí slyšet, ale dutinu jsem nanašel.